Harmadik reformtörvény: az egészségügyi szakmai kamarák átalakítása

 

 

A változás lényege

 

Célunk, hogy az egészségügyben működő szakmai Kamarák súlyát, erejét a későbbiekben ne a politika határozza meg, hanem a tényleges tagság akarata. Ezért az egészségügyben dolgozókat mentesítjük az egységesen kötelező kamarai tagság alól. Az intézkedés az orvosok érdekében történik. Akkor tud jól működni egy szervezet, ha önkéntes, a szervezetért tenni akaró, a szervezet eredményességében érdekelt tagokból áll, és nem áll a politika befolyása alatt.

 

Mi változik?

 

Az egészségügyi szakmai kamarák a jövőben önkéntes alapon szerveződnek. A törvényben nevesített három kamara (Magyar Orvosi Kamara, a Magyar Gyógyszerészi Kamara és a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara) továbbra is köztestület marad; közhatalmi feladataik köre csökken, az állam belső szervezetük alakításába nem szól bele. Az orvosi kamarák valódi, szakmai szervezetté válnak. A köztestületi kamarákon kívül önkéntes alapon más kamra is szervezhető.

 

A szakmai kamara etikai vétség gyanúja esetén etikai eljárást folytat le. Ha a kamara szakmai-etikai szabályok megszegésének alapos gyanúját észleli, a Megyei Etikai Tanácsot az ÁNTSZ megyei intézetét értesíti. Kamarai etikai ügyben első fokon a területi szervezet etikai bizottsága jár el.

 

Az etikai eljárást 30 napon belül kell lefolytatni.

Kiszabható etikai büntetések:

- a figyelmeztetés,

- a megrovás,

- a mindenkori legkisebb kötelező munkabér havi összegének tízszereséig terjedő pénzbírság,

- a tagsági viszony 1-6 hónapig terjedő felfüggesztése,

- kizárás.

 

Az egészségügyi miniszter törvényességi felügyeletet gyakorol a szakmai kamarák működése felett. Jogszabálysértés esetén felhívhatja a kamarát a jogsértés megszüntetésére és ha ez nem történik meg, a miniszter bírósághoz fordulhat. Ha a bíróság a jogsértést megállapítja,

- a jogsértő szabályzatot hatályon kívül helyezheti,

- elrendelheti a kamara összehívását,

- a jogsértő kamara tevékenységét felfüggesztheti, vagy a kamara ellenőrzésére felügyelőbiztost rendelhet ki.

 

 

Miért jó a változás?

 

A független és demokratikus Kamarák hitelesek lesznek, mert az önkéntes tagság egyúttal kiállás a szervezet mellett.